Тошкент шаҳридаги олийгоҳларда янги ўқув йилидан дарслар соат 08:00 да бошланади
2026/2027-ўқув йилидан бошлаб Тошкент шаҳрида жойлашган олий таълим ташкилотларида биринчи сменадаги ўқув машғулотлари соат 08:00 да бошланади.
🔰Мазкур тартиб пойтахтда транспорт оқимини самарали ташкил этиш, эрталабки ва кечки тиғиз вақтларда йўллардаги юкламани камайтириш ҳамда таълим жараёнини янада мақбул ташкил этишга қаратилган.
️ Хусусан, дарс машғулотларининг эртароқ бошланиши олий таълим ташкилотларига қатнайдиган талабалар ва профессор-ўқитувчиларнинг ҳаракатланиш вақтини оқилона режалаштириш, кун давомида таълим жараёнини самарали ташкил этиш ҳамда шаҳардаги транспорт воситалари оқимини мақбуллаштиришга хизмат қилади.
️Шунингдек, мазкур тартиб кундузги ва кечки таълим шаклларида таҳсил олаётган талабалар учун ўқув кунини тўғри режалаштириш, машғулотлар ва бошқа ўқув фаолияти учун вақт имкониятларини кенгайтиришга хизмат қилади.
️Янги ўқув йилига тайёргарлик жараёнида Тошкент шаҳридаги олий таълим ташкилотлари раҳбарлари, профессор-ўқитувчилар, педагоглар ҳамда талабалар мазкур тартибни инобатга олишлари сўралади.
Таълим ташкилотларида ўқув машғулотларини белгиланган вақтда бошлаш, ўқув жараёнини тегишли равишда ташкил этиш ҳамда талабалар учун зарур шарт-шароитларни таъминлаш бўйича тегишли чоралар кўрилади.
️Эслатиб ўтамиз, мазкур тартиб 2026/2027-ўқув йилидан бошлаб Тошкент шаҳрида жойлашган олий таълим ташкилотларининг биринчи сменасидаги ўқув машғулотларига тааллуқлидир.
Сергели туманида мактаб директорлари учун семинар-тренинг бўлиб ўтди
27.08.2026, 16:56
Сергели туманида мактаб директорлари учун семинар-...
25-август куни Сергели тумани Вазиятлар марказида Тошкент шаҳар ҳокимининг ўринбосарлари Алишер Дусмухамедов ва Дурдона ...
27.08.2026, 10:02
Тантанали маросимда бир қатор вилоятлар ҳокимлари ҳамда Тошкент шаҳар ҳокими Шавкат Умурзаковга юксак давлат мукофотлари...

🔰This arrangement is aimed at the effective organization of traffic flows in the capital, reducing the load on the roads during morning and evening peak hours, and organizing the educational process more optimally.
In particular, the earlier start of classes will help students and faculty members commuting to higher education institutions to rationally plan their travel time, effectively organize the educational process throughout the day, and optimize vehicle traffic flows in the city.
This arrangement will also help students studying in full-time and evening forms of education to properly plan their study day and expand time opportunities for classes and other academic activities.
In the process of preparing for the new academic year, the heads of higher education institutions in Tashkent city, faculty members, teachers, and students are asked to take this arrangement into account.
Relevant measures will be taken at educational institutions to start classes at the established time, properly organize the educational process, and ensure the necessary conditions for students.
We remind you that this arrangement, starting from the 2026/2027 academic year, applies to first-shift classes at higher education institutions located in Tashkent city.
27.08.2026, 16:56
A seminar-training for school directors was held i...
On August 25, a seminar-training for directors of general education schools was held at the Situation Center of Sergeli ...
27.08.2026, 10:02
At a solemn ceremony, high state awards were presented to a number of regional hokims and Tashkent City Mayor Shavkat Um...