2011-йил баҳорида Навоий савдо мажмуаси бузиб ташланган ва унинг ўрнида саккизта етти қаватли турар жой бинолари қурилиши бошланган. Турар жой мажмуаси лойиҳаси «Тошкент
бошпланЛИТИ» институти томонидан биринчи президент ташаббуси билан ишлаб чиқилган.
2012-йил охирида уйлар фойдаланишга топширилган ва аҳолининг 320 та хонадонга
кўчиб киришига имконият яратилган.
Биринчи икки қават жабҳалари, у ерда турли ташкилотлар жойлашган, қизил гранит билан қопланган; юқори беш қават эса оқ шиша-кристаллит билан безатилган.
Ҳар бир уй иккита блок-секциядан иборат бўлиб, ҳар бирида 20 тадан хонадон, жами 40 та уч, тўрт ва беш хонали квартиралар мавжуд.
Бинолар автомагистралдан 24,5 метр орқага чекиниб лойиҳалаштирилган, бу шовқин ҳимоя зонси яратиш учун қилинган. Кўча ва турар жой қурилиши ўртасида каштан дарахтлари билан ободонлаштирилган бульвар ташкил этилган, ҳовли томонида эса 32 метрли каштан, қарағай, эман дарахтлари, гуллар ва буталар билан бойитилган парк зонси барпо этилган. Микроиқлимни яхшилаш мақсадида фавворалар қурилган, болалар ва спорт майдончалари жойлаштирилган.
Миллий археология маркази биноси (аввал Шарқ қўлёзмалари институти, кейинроқ Шарқшунослик институти...
«Қизил Тонг» тикувчилик фабрикаси тикувчилар маданият саройи 1936-йилда меъмор В. Скорняков лойиҳас...
Узуннасига чўзилган тўққиз қаватли бино Чилонзор кўчаси билан Кичик ҳалқа автомобил йўли (собиқ Фар...
Собиқ «Интурист» маданий-ахборот маркази биноси 1986-йилда меъмор Владимир Нарубанский лойиҳаси бўй...

Дома на улице Навои на месте ярмарки
Весной 2011 года была снесена Навоийская ярмарка, и на её месте началось строительство восьми семиэтажных жилых домов. Проект жилого комплекса разработан институтом «Тошкент бошпланЛИТИ» по инициативе первого президента. В конце 2012 года дома были сданы, и жильцы въехали в 320 квартир.
Фасады первых двух этажей, где располагаются различные организации, облицованы красным гранитом; верхние пять этажей отделаны белым стекло-кристаллитом.
Каждый дом состоит из двух блок-секций по 20 квартир, то есть всего 40 трех-, четырех- и пятикомнатных квартир.
Здания спроектированы с отступом 24,5 м от автомагистрали для создания шумозащитной зоны. Между улицей и жилой застройкой обустроен бульвар с каштанами, а со стороны двора — 32-метровая парковая зона с каштанами, соснами, дубами, цветами и кустарниками. Для улучшения микроклимата построены фонтаны, размещены детские и спортивные площадки.
Массив Богкуча, бывший Ц-27
Необычные здания на массиве Богкуча созданы по проектам архитекторов Г. Коробцева, С. Адылова, И. К...
Реальное училище, химфак, МВЭСиТ, Минкульт, Агентство по культурному наследию
В 1894 году в Ташкенте было открыто первое реальное училище. Реальными такие училища назывались по...
Вычислительный центр железной дороги
Необычное для Ташкента здание цилиндрической формы, построенное в 1988 году, зрительно «держит» пе...