2011-йил баҳорида Навоий савдо мажмуаси бузиб ташланган ва унинг ўрнида саккизта етти қаватли турар жой бинолари қурилиши бошланган. Турар жой мажмуаси лойиҳаси «Тошкент
бошпланЛИТИ» институти томонидан биринчи президент ташаббуси билан ишлаб чиқилган.
2012-йил охирида уйлар фойдаланишга топширилган ва аҳолининг 320 та хонадонга
кўчиб киришига имконият яратилган.
Биринчи икки қават жабҳалари, у ерда турли ташкилотлар жойлашган, қизил гранит билан қопланган; юқори беш қават эса оқ шиша-кристаллит билан безатилган.
Ҳар бир уй иккита блок-секциядан иборат бўлиб, ҳар бирида 20 тадан хонадон, жами 40 та уч, тўрт ва беш хонали квартиралар мавжуд.
Бинолар автомагистралдан 24,5 метр орқага чекиниб лойиҳалаштирилган, бу шовқин ҳимоя зонси яратиш учун қилинган. Кўча ва турар жой қурилиши ўртасида каштан дарахтлари билан ободонлаштирилган бульвар ташкил этилган, ҳовли томонида эса 32 метрли каштан, қарағай, эман дарахтлари, гуллар ва буталар билан бойитилган парк зонси барпо этилган. Микроиқлимни яхшилаш мақсадида фавворалар қурилган, болалар ва спорт майдончалари жойлаштирилган.
Миллий археология маркази биноси (аввал Шарқ қўлёзмалари институти, кейинроқ Шарқшунослик институти...
«Қизил Тонг» тикувчилик фабрикаси тикувчилар маданият саройи 1936-йилда меъмор В. Скорняков лойиҳас...
Узуннасига чўзилган тўққиз қаватли бино Чилонзор кўчаси билан Кичик ҳалқа автомобил йўли (собиқ Фар...
Собиқ «Интурист» маданий-ахборот маркази биноси 1986-йилда меъмор Владимир Нарубанский лойиҳаси бўй...

Houses on Navoi Street on the Site of the Fair
In the spring of 2011, the Navoi Fair was demolished, and construction of eight seven-story residential buildings began in its place. The residential complex project was developed by the “Toshkent boshplanLITI” institute on the initiative of the first president. By the end of 2012, the buildings were completed, and residents moved into 320 apartments.
The facades of the first two floors, where various organizations are located, are faced with red granite; the upper five floors are finished with white glass-crystallite.
Each building consists of two block sections with 20 apartments each, totaling 40 three-, four-, and five-room apartments.
The buildings are designed with a 24.5-meter setback from the highway to create a noise protection zone. A boulevard with chestnut trees has been laid out between the street and the residential development, and on the courtyard side, there is a 32-meter park zone with chestnuts, pines, oaks, flowers, and shrubs. To improve the microclimate, fountains have been built, and children's and sports playgrounds have been installed.
Houses on Beshagach Square
The beautiful four-story houses on Beshagach Square were built in the early 1950s according to the ...
Railway Administration
The first three-story building in Tashkent was constructed in 1914 based on the design of G. M. Sv...
Academy of Public Administration
The building of the former Republican House of Consumer Cooperation (“Uzbekbir lashuv”) was const...
Astronomical Institute and Its History
In 1870, the military leadership of Tashkent decided to build an observatory. In 1872, a suitable ...