Toshkent shahar prokurorining birinchi o‘rinbosari A.A.Urmanov, prokuror o‘rinbosari U.T.Mamarajabov, Mirzo ulug‘bek tuman hokimi B.Gaibnazarov va Mirzo Ulug‘bek tuman prokurori O.M.Mannanov tomonidan "Navro‘z" dehqon bozori va  "Buz bozor" shoxobchasi  faoliyati o‘rganildi.
Bozorlarni tubdan takomillashtirish, yashirin iqtisodiyotni bartaraf etish hamda zamonaviy boshqaruv mexanizmlarini joriy etish masalalari bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar belgilandi. Mazkur bozorlar bosqichma-bosqich raqamlashtirilib, savdo jarayonlarining ochiqligi va shaffofligi taminlanadi.
Shu bilan birga, bozor hududi to‘liq rekonstruksiya qilinib, zamonaviy infratuzilma asosida qayta tashkil etiladi. Bozor hududida maxsus vaziyat markazi tashkil etilib, bozorning yagona “markazi” sifatida barcha iqtisodiy, moliyaviy va nazorat jarayonlarini muvofiqlashtiradi.
Loyihalashtirish jarayonida bozorning butun arxitekturasi va ichki dizayni chuqur tahlil qilinib, eng ilg‘or xalqaro standartlarga mos holda ishlab chiqildi. Ushbu yondashuv savdo subyektlarining qonuniy faoliyatini qo‘llab-quvvatlab, naqdsiz hisob-kitoblarni kengaytirishga xizmat qiladi.
Natijada soliq bazasi kengayib, mahalliy byudjet daromadlari sezilarli darajada oshishi kutilmoqda. Islohotlar, tadbirkorlar uchun qulay shart-sharoit yaratish, aholiga sifatli xizmat ko‘rsatish hamda qonuniylikni mustahkamlashga qaratilgan. Mazkur tashabbuslar davlat organlari va jamoatchilik o‘rtasida o‘zaro ishonchni oshirib, shahar iqtisodiyotining barqaror rivojlanishiga xizmat qiladi.

Территория рынка будет полностью реконструирована и заново организована на основе современной инфраструктуры.
Первым заместителем прокурора города Ташкента А.А. Урмановым, заместителем прокурора У.Т. Мамараджабовым, хокимом Мирзо-Улугбекского района Б. Гаибназаровым и прокурором Мирзо-Улугбекского района О.М. Маннановым была изучена деятельность дехканского рынка «Навруз» и филиала «Буз бозор».
Были определены комплексные меры по коренному совершенствованию рынков, ликвидации теневой экономики и внедрению современных механизмов управления. Указанные рынки будут поэтапно цифровизированы, что обеспечит открытость и прозрачность торговых процессов.
Вместе с тем территория рынка будет полностью реконструирована и реорганизована на основе современной инфраструктуры. На территории рынка будет создан специальный ситуационный центр, который, как единый «центр» рынка, будет координировать все экономические, финансовые и контрольные процессы.
В процессе проектирования архитектура рынка и внутренний дизайн были глубоко проанализированы и разработаны в соответствии с самыми передовыми международными стандартами. Такой подход будет способствовать поддержке законной деятельности субъектов торговли и расширению безналичных расчётов.
В результате ожидается расширение налоговой базы и значительный рост доходов местного бюджета. Проводимые реформы направлены на создание благоприятных условий для предпринимателей, повышение качества обслуживания населения и укрепление законности. Данные инициативы будут способствовать укреплению взаимного доверия между государственными органами и общественностью, а также устойчивому развитию экономики города.