Konstitutsiyaviy sud binosi
Meʼmorlar: V. Berezin, Yu. Xaldeyev, A. Feynleyb, S. Ishanxoʻjayev, R. Bleze va Yu. Zakirov; muhandislar: E. Lenneshmidt va A. Asanov.
Bino Islom Karimov prospekti boʻylab eski qalʼa devori ustida, Anhor boʻyida qad rostlagan boʻlib, OʻzSSRning 40 yilligiga bagʻishlab qurilgan sovet modernizmi yangi binolaridan biridir.
Yetti qavatli maʼmuriy bino yonida pastroq majlislar zali korpusi joylashgan. Ikkala blok ikkinchi qavatdagi shisha oʻtish yoʻlak bilan birlashtirilgan.
Shaffof oyna ramziy maʼnoda hokimiyatning ochiqligini ifodalagan boʻlsa-da, meʼmorchilik tarixchisi Boris Chuxovich taʼbiri bilan aytganda, sanʼatda bu baʼzan rahbarlarning xalq ustidan nazorati belgisi sifatida talqin qilinadi.
Sovet davrida oltinchi qavatda Sh. Rashidovning qabulxonasi bilan birga ish xonasi joylashgan edi — guvohlarning eslashicha, derazalarda kechki paytgacha chiroq yonar edi.
Mustaqillikning dastlabki yillarida bu yerda Islom Karimovning ish xonasi boʻlgan (Oqsaroy qurilguncha). Binoda Prezident devoni ham joylashgan edi. Hozirda Konstitutsiyaviy sud joylashgan.
Diqqatga sazovor jihati — 60 yil davomida bino deyarli oʻzgarmadi va dastlabki koʻrinishini saqlab qoldi.
Xiyobondagi gimnaziyalar: g‘ishtdan qurilgan binolarning tarixi
Ushbu ikki bino, harbiy muhandis Stanislav Kazimirovich Glinka-Yanchevskiy tomonidan loyihalangan ...
Muqimiy nomidagi musiqali teatr
Beshagʻoch maydonidagi Muqimiy nomidagi oʻzbek davlat musiqali teatrining chiroyli binosi hammaga t...
Baroqxon madrasasi
2007 yilda maqbarasi yaqin atrofda joylashgan buyuk ilohiyotchi va alloma Qaffol ash-Shoshiy shara...
«Sharq» baland binosi / O‘zA
O‘zSSRning 50 yilligiga bag‘ishlab yaratilgan bir qator ob’ektlar orasida 16 qavatli «Sharq» nashr...

Здание Конституционного суда
Бывшее здание ЦК Компартии Узбекистана было построено в 1964 году. Архитекторы: В. Березин, Ю. Халдеев, А. Фейнлейб, С. Ишанходжаев, Р. Блезе и Ю. Закиров; инженеры: Э. Леннешмидт и А. Асанов.
Сооружение возведено на валу бывшей крепости вдоль проспекта Ислама Каримова, на берегу Анхора, и относится к числу новостроек советского модернизма, возведённых к 40-летию УзССР.
Семиэтажное административное здание соседствует с невысоким корпусом, где расположен зал заседаний. Оба блока объединены стеклянным переходом на втором этаже.
Прозрачность остекления символизировала открытость власти, однако, как отмечает историк архитектуры Борис Чухович, в искусстве она порой трактуется и как знак контроля руководства над народом.
В советский период на шестом этаже находился кабинет Ш. Рашидова с приёмной — очевидцы вспоминают, что в окнах до позднего вечера горел свет.
В первые годы независимости здесь располагался рабочий кабинет Ислама Каримова — до строительства резиденции Оксарой. В здании также размещался Аппарат президента. Сейчас это офис Конституционного суда.
Примечательно, что за 60 лет существования здание почти не изменилось и сохранило свой первоначальный облик.
Искровая радиостанция
Многим ташкентцам знакомы две высокие ажурные вышки, расположенные недалеко от улицы Фаргона йули,...
Бизнес-центр «Пойтахт»
Здание Академии наук на улице Яхъя Гулямова
Здание Академии наук на улице Яхъя Гулямова (бывшая Гоголя) непроизвольно привлекает внимание своим ...